×

Co to jest VR i jak działa? W jaki sposób VR oszukuje nasze zmysły?

co to jest VR

Co to jest VR i jak działa? W jaki sposób VR oszukuje nasze zmysły?

Patrząc na obraz, ekran telefonu nigdy nie dostrzeżemy w nich głębi. Gogle VR pozwalają na wydobycie jej poprzesz oszukanie naszych zmysłów. Jak wirtualna rzeczywistość oszukuje nasze zmysły?

Czym jest wirtualna rzeczywistość?

Wirtualna rzeczywistość, jest stworzona przy pomocy sprzętu oraz oprogramowania. Po założeniu gogli oraz słuchawek, odcinamy się naszymi zmysłami od świata zewnętrznego i doznajemy zjawiska imersji, czyli pełnego zanurzenia w świecie wirtualnym. Dzięki temu możemy doświadczyć symulacji niecodziennych aktywności, których nie moglibyśmy wykonać w prawdziwym życiu, mam oczywiście na myśli wyprawę w kosmos, czy przeprowadzenie operacji chirurgicznej.

https://www.youtube.com/watch?v=hEdzv7D4CbQ

Zmysł wzroku, a VR

Zmysł wzroku to najważniejszy i najbardziej dominujący zmysł człowieka. Technologia VR oszukuje ludzki mózg i podaje informacje wizualne w taki sposób, aby człowiekowi wydawało się, że przebywa gdzieś indziej. Okulary i hełmy VR posiadają zazwyczaj własny zintegrowany wyświetlacz, generujący obraz. Działa to podobnie do okularów 3D, z tą różnicą, że w ich przypadku obraz przygotowany jest wcześniej, tutaj mamy do czynienia z obrazem generowanym w czasie rzeczywistym. Gogle tworzą wirtualną rzeczywistość poprzez pokazanie dwóch ekranów. Każde oko widzi nieco inny obraz, i przyjmuje bodźce z różnych punktów.

Wykorzystanie takiego widzenia pozwala na percepcję głębi i odległości, tworząc trójwymiarową rzeczywistość przy pomocy sześciu stopni swobody. Pozwala to na badanie ruchu w różnych typach błędu:

    • liniowym
    • prostoliniowym poziomym
    • prostoliniowym pionowym
    • odchyleniem w pionie
    • odchyleniem w poziomie
    • obrocie

Ten system pozwala na śledzenie ruchów w osi x, y i z poprzez kamery, i stacje bazowe. Dzięki emitowanego impulsu laserowego o wysokiej częstotliwości, ciało może być cały czas śledzone. W zależności w którą stronę obrócisz głowę, zobaczysz różne obrazy, ale również usłyszysz różne dźwięki. To bardzo ważne, aby jak najpłynniej odwzorowywać nasze ruchy, zaburzenie ich może powodować u nas bóle głowy oraz mdłości.

Zmysł słuchu, a VR

Drugim najważniejszym zmysłem jest słuch. Analogicznie do obrazu, generowany jest dźwięk, który tworzy przestrzeń akustyczną. Aby oszukać ten zmysł, bardzo ważne jest jak najdokładniejsze odwzorowanie świata rzeczywistego. W zależności od miejsca w którym się znajdziemy, czy strony w którą zwrócimy głowę usłyszmy różne dźwięki. Będą one odpowiednio głośniejsze, cichsze lub bardziej stłumione. Bardzo dobrze możemy to zaobserwować na poniższym filmie. W zależności od przedmiotów i tego z której strony są mijane, dźwięk rozchodzi się w naturalny dla człowieka sposób.

https://www.youtube.com/watch?v=QKm-SOOMC4c

Dzięki oszukaniu dwóch najważniejszych zmysłów człowieka, VR zaciera granicę ze światem rzeczywistym. Nasz mózg zaczyna wierzyć w to, że się tam znajdujemy i wczuwamy dużo mocniej w sytuacje. Wirtualna rzeczywistość jest wykorzystywana przede wszystkim w filmach i grach. Znajduje swoje zastosowanie także m.in. w medycynie podczas symulacji operacji, czy architekturze, gdzie możemy przenieść się i zobaczyć projekt budynku na żywo.

https://img-16.ccm2.net/oI_Nfk79LCmhc5BG-cFHJ2sGVmI=/2507x/0f07244ca71e4ef0a4fd344b308aa765/ccm-faq/116727419_m.jpg

VR to idealne rozwiązanie, gdy realizacja w rzeczywistości mogłaby być bardzo kosztowna lub niebezpieczna. Można ją więc wykorzystywać np. do szkolenia lekarzy czy prowadzenia symulacji dla astronautów. W takich sytuacjach virtual reality umożliwia zyskanie prawdziwego i cennego doświadczenia w wirtualnym i całkowicie bezpiecznym świecie.