Czy znacie Octobota?

Oktobot to pierwszy na świecie w pełni elastyczny robot. Jest zasilany paliwem, które uwalnia się w wyniku reakcji chemicznej. Został stworzony przez zespół naukowców w Uniwersytetu Harvarda.Jednym z trendów współczesnej robotyki jest rezygnowanie z kanciastych, twardych i surowych struktur. Naukowcy zastępują je elastycznymi materiałami, takimi jak żel lub guma. Starają się budować roboty z tworzyw, jak najbardziej przypominających tkanki organizmów żywych.


"Wizja dotycząca stworzenia całkowicie miękkich robotów wymagała walki polegającej na zastąpieniu twardych i sztywnych elementów, takich jak baterie i układy elektroniczne, analogicznymi miękkimi systemami, a następnie umieszczenie ich w robocie i spięcie wszystkich niezbędnych elementów w całość" - powiedział profesor Robert Wood z Uniwersytetu Harwarda. -"Ten eksperyment pokazuje, że możemy łatwo produkować kluczowe elementy dla prostego, ale całkowicie miękkiego robota, który stanowi podstawę dla tworzenia bardziej skomplikowanych wzorów robotów."Jak powstał Octobot?


Wizualną inspiracją dla robota była ośmiornica. Stąd wzięła się również jego nazwa – Octobot. Wszystkie elementy konstrukcji zostały wydrukowane w 3D a następnie umieszczone w miękkim „ciele” maszyny. Robot jest zasilany paliwem uwalnianym w wyniku zaistnienia reakcji chemicznej i kontrolowany za pomocą miękkiej płyty głównej. Reakcja wewnątrz przekształca niewielką ilość płynnego paliwa w dużą ilość gazu, który przepływa przez ramiona Octobota i napełnia je. Proces rozkładu paliwa jest kontrolowany przez mikro-obwody, które pełnią rolę generatora drgań. Wijące się ramiona robota dowodzą, że technologia działa.


"Zasilanie miękkich robotów zawsze opierało się na pewnego rodzaju sztywnych elementach" powiedział Michael Wehner, adiunkt w laboratorium profesora Wood'a. - "Cudowną cechą nadtlenku wodoru jest to, że jego prosta reakcja z katalizatorem - w tym przypadku jest to platyna - pozwala nam na zastąpienie sztywnych źródeł energii."


Twórcy Octobota wyrażają nadzieję, że ich projekt będzie inspiracją dla innych naukowców do zainteresowania się rozwijaniem miękkiej robotyki.Badania prowadzili:

Robert Wood, the Charles River Professor of Engineering and Applied Sciences, faculty member of the Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering at Harvard University.

Jennifer A. Lewis, the Hansjorg Wyss Professor of Biologically Inspired Engineering, faculty member of the Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering at Harvard University.

John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS)

Projekt był wspierany przez National Science Foundation, Materials Research Science i Engineering Center na Uniwersytecie Harvarda oraz przez Instytut Wyss.


źródło:

http://news.harvard.edu/gazette/story/2016/08/the-first-autonomous-entirely-soft-robot/

zdjęcie: Lori Sanders

287 wyświetleń