×

Edutainment na Planecie Robotów

Edutainment na Planecie Robotów

Edutainment – określenie, które powstało z połączenia angielskich słów „education” i „entertainment”. Ta metoda łączy naukę z elementami rozrywki.

nn

„Wkuwanie” formułek czy nauka doświadczeń fizycznych w teorii bywa nużące i zniechęcające do poszerzania horyzontów. Nie od dziś wiadomo, że najłatwiej przyswajamy wiedzę z dziedzin, które nas interesują. Czasami można jednak trochę sobie pomóc i sprawić, że obszary, które na pierwszy rzut oka nie wydawały nam się pasjonujące, zaczną nas bardziej ciekawić. Jak to zrobić? Urozmaicając naukę o elementy rozrywkowe. Jako Planeta Robotów wdrażamy te metody na naszych warsztatach.

n

Robotyka LEGO Mindstorms

Warsztaty, podczas których uczymy robotyki i programowania. Bazą do nauki są zestawy LEGO Mindstorms EV3 oraz nasze autorskie scenariusze zajęć. Każde spotkanie to budowanie robotów, programowanie oraz zabawa. Roboty konstruujemy z klocków, zębatek, kół, silników, czujników oraz wielu innych elementów. Pisanie skomplikowanych kodów jest za trudne dla dzieci w wieku szkolnym, dlatego programowanie odbywa się przy pomocy platformy LabView. Praca polega na przesuwaniu kolorowych bloczków, z których każdy odpowiada za inną czynność. Jest to dobre wejście w skomplikowany świat programowania. Każdego robota testujemy w czasie wspólnej zabawy.

nn

Podczas warsztatów wykorzystujemy w praktyce zagadnienia ze świata matematyki i fizyki, rozwijamy zdolności manualne, kreatywność oraz uczymy się logicznego myślenia. Dzięki nieszablonowej formie zajęć, dzieci nawet nie zauważają, że zdobywają wiedzę. Cała uwaga jest skupiona na kreatywnym budowaniu i łączeniu kolorowych bloczków. W między czasie nauka sama wchodzi do głowy.

n

Programowanie z Minecraftem

Zajęciach, w których wykorzystujemy edukacyjną wersję Minecrafta do nauki programowania oraz przedmiotów szkolnych. Warsztaty wyglądają jak zabawa w oryginalnej grze. Poruszamy się ulubionymi postaciami po znanej planszy i wykonujemy różnorodne zadania. Aby pokonać przeszkodę musimy na przykład odpowiedzieć na pytanie z zakresu przyrody, wykonać zadanie matematyczne lub przetłumaczyć angielskie słówko. Materiał jest dostosowany do wieku oraz możliwości uczestników. W ten sposób dzieci utrwalają materiał z zakresu zajęć szkolnych i zdobywają nowe umiejętności. Nauka poprzez ulubioną grę jest szczególnie efektywna, dzięki pozytywnym emocjom, jakie dzieci kojarzą z lubianą czynnością.

n

Warto wdrażać metody edutainment w codziennych czynnościach. Jak można to zrobić? Wybierając bajki, które zawierają elementy edukacyjne czy układając rymowanki do nauki słówek i pojęć.