×

Egzoszkielet kontrolowany przez mózg człowieka pomoże paraplegikom chodzić!

Egzoszkielet kontrolowany przez mózg człowieka pomoże paraplegikom chodzić!

Najnowsze publikacje naukowców z California Institute of Technology są bardzo obiecujące. Według nich, dzięki neuronowym połączenie w egzoszkieletu, osoby z urazami rdzenia kręgowego będę mogły zachować równowagę i poruszać się bez kul oraz pomocy innych.

Inżynierowie od lat próbują stworzyć roboty dwunożne, które będę potrafiły naśladować ruchy człowieka 1:1. Badania, ulepszenia poprzednich wersji humanoidów oraz ciężka praca praca naukowców sprawiły, że już niedługo będą one mogły pomóc potrzebującym.

Badacze z California Institute of Technology zainicjowali inicjatywę RoAMS (Robotic Assisted Mobility Science), która wykorzystuje najnowsze badania z dziedziny robotycznego chodzenia, aby stworzyć nowy rodzaj egzoszkieletu medycznego. Dzięki możliwości dynamicznego poruszania się przy użyciu interfejsów neurokontroli, egzoszkielety pozwolą użytkownikom zachować równowagę i chodzić bez kul, które są niezbędne w przypadku istniejących egzoszkieletów medycznych.

Doprowadzenie dwunożnego egzoszkieletu do tak ścisłej współpracy z człowiekiem jest prawdziwym wyzwaniem. Ames Ames, profesor inżynierii lądowej i mechanicznej wyjaśnia, że ​​badacze mają dogłębne i szczegółowe zrozumienie działania ich robotów, ale systemy biologiczne wciąż zawierają wiele niewiadomych.

Są też inne wyzwania. Ashraf S. Gorgey, profesor medycyny fizycznej i rehabilitacji na Virginia Commonwealth University w Richmond, który badał egzoszkielety, mówi, że czynniki takie jak koszt, trwałość, wszechstronność, a nawet chęć korzystania z urządzenia są równie ważne jak sama technologia. Dodaje jednak, że inicjatywna naukowców z Kalifornii wydaje się obiecująca.

W tym roku RoAMS skoncentruje się na prawidłowym zintegrowaniem działania mózgu oraz kręgosłup człowieka z egzoszkieletem. Celem jest osiągnięcie stabilnych, dynamicznych ruchów, które będą w pełni kontrolowane przez człowieka, który jest posiadaczem maszyny.

Ames zauważa, że ​​egzoszkielety są zaprojektowane tak, aby sprostać bardzo specyficznym wyzwaniom. Na razie ich złożoność i koszt prawdopodobnie sprawią, że będą one niepraktyczne dla większości osób z niepełnosprawnością, zwłaszcza gdy zmotoryzowane wózki inwalidzkie mogą w bardziej przystępny sposób spełniać wiele z tych samych funkcji. Ma jednak nadzieję, że inicjatywa RoAMS będzie pierwszym krokiem w kierunku udostępnienia tej technologii wszystkim, którzy jej potrzebują, zapewniając opcję w sytuacjach, z którymi wózek inwalidzki nie jest w stanie z łatwością sobie poradzić.

Źródło:

https://spectrum.ieee.org/biomedical/bionics/caltechs-braincontrolled-exoskeleton-will-help-paraplegics-walk