×

Home czy Education? Porównanie wersji LEGO Mindstorms EV3

Home czy Education? Porównanie wersji LEGO Mindstorms EV3

Wbrew pozorom, wersja „Home” najmłodszego zestawu LEGO Mindstorms, od wersji „Education” różni się nie tylko przeznaczeniem. Tak naprawdę są to dwa różne zestawy, za pomocą których można stworzyć inne konstrukcje.

nn

Oczywiście: bazowo, wersja „Home”, faktycznie jest troszkę prostsza i przeznaczona dla użytkownika domowego, a „Education”, zgodnie z nazwą – dla jednostek naukowych. Nie jest to jednak różnica widoczna wyłącznie w nazwie czy marketingu. Czym więc dokładnie różni się LEGO Mindstorms EV3 w tych dwóch wersjach?

1. Klockami

n

Obie wersje LEGO Mindstorms EV3 posiadają podobną liczbę klocków LEGO Technic, natomiast są to różne elementy. Klockami z wersji „Home” nie zbudujemy projektów wersji edukacyjnej i na odwrót.

n

Wersja domowa zawiera 601 klocków, najwięcej z nich jest (niestety) czarnych, część czerwonych i szarych. Są tu belki proste i zgięte, osie zwykłe i z blokadą, ramki konstrukcyjne, 21 rodzajów łączników i 6 rodzajów pinów. 21 kół zębatych, głównie kątowych, podzielonych jest na 8 rodzajów –wystarczy, aby konstruować mechanizmy przenoszenia napędu. Nie ma tu zbyt wielu kolorowych klocków, które można wykorzystać do pracy z czujnikiem koloru. Tylko w zestawie „Home” znajdują się natomiast piny i osie z kulką wraz z pasującymi do nich cięgnami. Cztery czarne felgi z oponami oraz gumowe gąsiennice służą do budowania wiadomych konstrukcji, które można nieźle „liftingować” – w zestawie „Home” jest wiele klocków służących wyłącznie do dekoracji.

n

W wersji „Education” dostępne są np. obrotnice, których nie ma w wersji „Home”. Wprawdzie liczba klocków jest tu mniejsza – jest ich 541, ale w porównaniu do „Home” brakuje głównie elementów dekoracyjnych; mamy za to np. 10 rodzajów zębatek i 2, wspomniane obrotnice. Klocki tego zestawu są też jaśniejsze – więcej tutaj bieli i szarości. Liczba dystansów i tulei jest niemal taka sama jak w wersji „Home”, klasycznych belek Technic nie brakuje; mamy 7 rodzajów belek zgiętych i 8 długości belek prostych. Osie występują w 10 długościach, jest też 7 rodzajów pinów, 18 rodzajów łączników i 2 rodzaje dystansów. Koła są zarówno duże, jak i małe, jest stalowa kulka podporowa i… ok: krótko – w zestawie „Education” większy nacisk w doborze klocków widać na tworzenie przekładni zębatych i równych wariantów mechanizmów napędowych. Mniejszy na dekoracyjność.

2. Elektroniką

n

Obie wersje zawierają identyczną kostkę sterującą i taki sam zestaw silników: dwa duże i jeden średni serwomotor – wszystkie trzy mają wbudowany czujnik obrotu. Duże silniki osiągają prędkość 170 obrotów na minutę i posiadają obrotową głowicę. Większą prędkość osiąga mniejszy silnik (250 obrotów na minutę), jest też – siłą rzeczy – mniejszy, co ułatwia umieszczenie go w budowanych konstrukcjach. Układ napędowy pozostaje więc taki sam. Różne są natomiast czujniki, które umożliwiają programowanie stworzonych konstrukcji. W obu zestawach znajdziemy takie same czujniki koloru i dotyku (choć w przypadku tego drugiego czujnika, wersja edukacyjna wyposażona jest w 2 egzemplarze). Czujnik dotyku jest analogowy, przyjmuje dwie pozycje: wolny, wciśnięty – świetnie sprawdza się w budowaniu konstrukcji przeznaczonych do zderzania. Występujący w obu wersjach czujnik koloru rozróżnia 8 barw, dlatego tak szkoda, że w wersji „Home” większość klocków jest czarna – w wersji „Edukacyjnej” klocki posiadają większą różnorodność kolorów. Czujnik ten zbiera też informacje o natężeniu światła, świetnie się sprawdza więc np. przy budowaniu robotów przemierzających labirynty.

n

Oprócz wspomnianych elementów, wersja domowa posiada jeszcze tylko jeden czujnik: podczerwieni (wraz z nadajnikiem) wykrywający przeszkody oddalone ok 60 cm. Natomiast w wersji edukacyjnej znajdziemy jeszcze czujnik żyroskopowy oraz posiadający kilka trybów pracy czujnik ultradźwiękowy. Żyroskop mierzy położenie kątowe z dokładnością do 3 stopni, natomiast czujnik ultradźwiękowy wysyła dźwięki, i na podstawie czasu, który upłynął między nadaniem, a powrotem odbitego od przeszkody sygnału, określa odległość od przeszkody – z dokładnością do 1 cm.

3. Detalami

n

Najważniejszą, dodatkową różnicą jest fakt, że zestaw domowy jest zestawem zamkniętym, podczas gdy zestaw edukacyjny można rozbudowywać zarówno dodatkowymi klockami, jak pakietami typu zestaw turniejowy czy tematycznymi. Z tego też powodu, choć oba zestawy są przeznaczone dla dzieci powyżej lat 10, to zestaw domowy pomyślany jest dla specjalistów raczej do lat 14, podczas gdy edukacyjny – bez ograniczeń wiekowych. Zestaw edukacyjny zapakowany jest też w plastikowe pudełko z przegródkami, podczas gdy „Home” w klasyczne, papierowe pudełko. Który więc warto wybrać? Najlepiej oba, bo to i świetna zabawa i bardzo rozwijający sposób na spędzanie czasu z dziećmi (albo samemu; bez dzieci).