Jak wybrać półkolonie dla naszych dzieci?

Zbliża się przerwa zimowa w szkołach, a my niestety w tym czasie musimy być w pracy? Każdy kto zastanawiał się nad tym jak zapewnić dziecku odpowiednie zajęcia w tym czasie na pewno zadawał sobie pytanie, w jaki sposób taki wypoczynek powinien zostać zorganizowany. W trakcie ferii zimowych w mieście mamy do wyboru kilka rodzajów aktywności dla dzieci: od krótkich warsztatów po całodniowe półkolonie. Przy wyborze warsztatów kierujemy się zazwyczaj zainteresowaniami dziecka. Oczywiście inne aspekty też są ważne, ale nie mają aż tak dużego wpływu na satysfakcję naszych pociech. Takie zajęcia mogą mieć różne formy, codzienne kilkugodzinne spotkania, bądź jednorazowe warsztaty.półkolonie

Czym są półkolonie? Są to zajęcia organizowane od poniedziałku do piątku podczas wakacji lub ferii. Standardowo odbywające się w godzinach, gdy my jesteśmy w pracy. Przy wyborze całodniowych półkolonii, tu poza samą tematyką musimy zwrócić uwagę na wiele czynników, w końcu nasze dziecko spędzi tam cały tydzień. Najlepiej więc, jeśli podejmiemy tę decyzję wspólnie z dzieckiem. Od czego zacząć szukanie? Do wyboru mamy wiele tematów półkolonii, od sportowych, przez artystycznych, po techniczne. Należy jednak pamiętać, że półkolonie to nie tylko zajęcia w motywie przewodnim. Aby mieć pewność, że nasze dziecko nie będzie się nudziło i po pierwszym dniu z zapałem będzie wyczekiwało kolejnych zajęć należy zapewnić mu taki wypoczynek, który zakłada kilka form aktywności. Sami dobrze wiemy, jak ważna w ciągu dnia jest odrobina sportu, choć nie zawsze mamy na to czas. Dobrze, jeżeli zapewnimy naszym dzieciom odrobinę zajęć sportowych. W trakcie Ferii zimowych nie zawsze jest możliwość, by wyjść na świeże powietrze, ale dobrze, jeżeli organizatorzy dbają o to by w miarę możliwości wyjść na spacer, boisko czy plac zabaw. By dzień był jak najbardziej zróżnicowany, w harmonogramie powinny znaleźć się również zajęcia artystyczne, czy gry i zabawy integracyjne z resztą uczestników, w końcu to czas kiedy nasze dzieci mogą nawiązać nowe znajomości.

No dobrze, tak więc wiemy jaka tematyka nas interesuje i upewniliśmy się, że w harmonogramie są również inne zajęcia.

Jak powinno wyglądać wyżywienie? Bardzo istotną kwestią jest wyżywienie. Jeżeli nasze dziecko spędza poza domem ponad 8 godzin, dobrze by było jeśli miałoby zapewnione w tym czasie kilka posiłków. Jeżeli uda nam się znaleźć półkolonie, gdzie nasze dziecko będzie mogło zjeść II śniadanie, obiad i podwieczorek, to warto się jeszcze upewnić co będzie w trakcie tygodnia serwowane. Bardzo często dzieci mają swoje preferencje i tylko my wiemy jak trafić w ich gust, dlatego dobrze, jeśli organizator dopuszcza możliwość drobnych modyfikacji w diecie. A co w sytuacji, gdy nasze dziecko np. nie toleruje laktozy? Na szczęście nie mamy co się martwić, niektórzy z organizatorów są przygotowani na takie ewentualności, często bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat.