top of page

Jakie umiejętności rozwija nauka programowania u dzieci? Najlepsze darmowe strony i aplikacje.

Informatyka przeplata obecnie już prawie każdą dziedzinę naszego życia. Nauka programowania to nie tylko droga do stania się programistą, ale również rozwój logicznego myślenia, dostrzegania związków przyczynowo skutkowych i wielu innych przydatnych w codziennym życiu umiejętności. W dzisiejszym artykule przedstawimy Państwu korzyści z nauki programowania dla dzieci oraz darmowe strony, które będą świetnym narzędziem dla najmłodszych do nauki.Jakie inne umiejętności, przydatne w codziennym życiu może rozwinąć u dziecka nauka programowania?

 • logiczne, analityczne myślenie- pomoże nie tylko w przedmiotach ścisłych, ale również codziennym życiu. Dziecko dzięki przyswoi zdolność do przewidywania konsekwencji pewnych działań oraz wskazywania powodów dla zaistniałych sytuacji. Pozwoli to na rozwiązywanie problemów, niekoniecznie tylko technologicznych.

 • kreatywność- dzieci uwielbiają eksperymentować, podczas programowania czy budowania robotów, mają okazję dać się ponieść swojej wyobraźni i wykorzystać nieszablonowe pomysły.

 • uczy uporządkowania- to bardzo ważna umiejętność, która w programowaniu jest wręcz niezbędna. Ważne jest zachowanie porządku w zapisanym kodzie, abyśmy mogli go łatwiej zrozumieć. Pozwala to również na rzadsze popełnianie błędów.

 • rozwijanie drzemiących w dzieciach pasji- programowanie jest tematem rzeką, która łączy wiele dziedzin. Jeśli dziecko lubi gry komputerowe- niech pójdzie w Gamedev. Interesuje się sztuką?- sztuczna inteligencja, która generuje obrazy stoi przed nim otworem (artykuł o sztucznej inteligencji). Lista jest naprawdę długa, ale wszystko zależy od konkretnych zainteresowań dzieci.

 • kształtowanie nawyków- programowanie opiera się na konkretnych wzorcach, które wykorzystujemy kodując. Trzymanie się ich wchodzi nam w krew, a przełożenie tej umiejętności z programowania na codzienne obowiązki to kwestia czasu.

 • świadome korzystanie z technologii- to bardzo ważny temat, szczególnie u dzieci. Niezbędne jest obserwowanie dzieci, tak aby korzystały z tego bezpiecznie.

Jakie darmowe narzędzia mogę wykorzystać, aby pomóc mojemu dziecku w nauce programowania?


Wspaniałą opcją do tego jest korzystanie z gier. Dzieci je uwielbiają i dzięki temu łatwiej jest przemycić im podczas grania dużą dawkę wiedzy. Tak, więc co dokładniej mogą Państwo wykorzystać?

 • Hour of code- to świetna strona, która oferuje gry zarówno dla dziewczynek i chłopców rozwijając przede umiejętność programowania blokowego. Wiele z nich jest dostępnych po polsku, natomiast nie powinniśmy się martwić o angielskie aplikację. Komendy w nich jest bardzo prosty, a pomoże to też rozwinąć umiejętności językowe. Dostępne są gry wykorzystujące między innymi Star Wars, Frozen czy Moanę.

 • LightBot- aplikacja na telefon z opcją polskiej wersji językowej, dzięki której dzieci zrozumieją logikę w informatyce i nauczą się korzystania z pętli. To świetna alternatywa dla wielu gier, nad którymi dzieci spędzają czas korzystając z telefonu.

 • PixilArt-to strona dla młodszych dzieci, na której mogą stworzyć pikselowe obrazy. Dzieci dzięki temu rozwijają swoje umiejętności maunalne, poznają szeroką gamę kolorów i wyostrzą swój zmysł obserwacji

 • KhanAcademy- to darmowe kursy nie tylko z programowania, ale również matematyki, biologii czy chemii. Odnajdą się tutaj świetnie młodsze dzieci, ale również młodzież czy nawet studenci. Po zalogowaniu dostępny jest panel na którym dostępne są kursy z różnych dziedzin. Do każdej lekcji dodane są filmy tłumaczące omawiane zagadnienia, tipy oraz ćwiczenia, które pozwalają sprawdzić zdobytą wiedzę.

Świetnie dostrzegamy potrzebę nauki programowania, dlatego w odpowiedzi na nią organizujemy zajęcia semestralne oraz półkolonie letnie i zimowe. W swojej ofercie mamy warsztaty z wykorzystaniem:

 • Minecraft: Education Edition i Scratch- podczas których dzieci mają okazję rozwinąć się korzystając ze swojej ulubionej gry. Nasz autorski program pozwala na zgłębienie podstaw programowania i instrumentów programistycznych dostosowanych do wieku uczestników.

 • LEGO Mindstorms- to zajęcia z robotyki, na których dzieciom rzucane są wyzwania konstrukcyjne i programistyczne. Stają przed problemem i z pomocą instruktorów realizują swoje pomysły. Budowanie robotów pozwala na rozwinięcie kreatywności i tworzenia nieszablonowych pomysłów, natomiast przy programowaniu są w stanie świetnie rozwinąć umiejętność logicznego myślenia

 • Arduino- zajęcia skierowane do młodzieży, podczas których mają okazję do praktycznej nauki wykorzystując elementy elektroniczne. Ich zastosowanie pozwala łatwiej przyswoić wiedzę z elektroniki i programowania. Podczas zajęć tworzą różne projekty w oparciu o język bazujący na C++ i realizują własne projekty gier czy SMART HOME.

 • Nowych technologii-czyli ST@RTER, to zajęcia dla najmłodszych odbiorców, pozwalające na zrozumienie otaczających nas nowinek technologicznych. Zajęcia prowadzone są w oparciu o naszą autorską książeczkę, która pomaga usystematyzować wiedzę dzieci. Dzięki tym zajęciom dzieci świetnie zrozumieją jak VR oszukuje nasze zmysły, jak działa drukarka 3D oraz wiele innych zagadnień.


Natalia Traczewska

206 wyświetleń
bottom of page