#Kosmos - Najlepsze zdjęcia Teleskopu Hubble’a #2


Teleskop Hubble’a, jak już wspominaliśmy wcześniej, to pierwszy obserwator kosmiczny w dziejach ludzkości. Zostawił po sobie jednak mnóstwo wspaniałych pamiątek w postaci zdjęć – w końcu niejeden znakomity fotograf nie może nawet poszczycić się kilkudziesięcioletnią karierą, a Teleskop Hubble’a jest w stanie to zrobić! Zakończył swoją owocną, trzydziestoletnią karierę w styczniu 2021 roku. W tym artykule przytoczymy Wam jego najlepsze zdjęcia.


W 1995 roku brytyjski astronom Patrick Caldwell-Moore stworzył katalog najlepszych zdjęć z kosmosu. Lista zawiera 109 obiektów – galaktyk, mgławic i gwiazdozbiorów. Wszystkie fotografie zostały wykonane przez Teleskop Hubble’a. Być może przegląd 109, a nawet więcej zdjęć od teleskopu to za dużo, ale postaraliśmy się wybrać kilka tych najciekawszych i najdoskonalszych. Wszystkie pochodzą ze strony hubblesite.org.


1. Mgławica Oriona

Oddalona o 1500 lat świetlnych od Ziemi. Na zdjęciu widzimy kilkaset obiektów w Gromadzie Trapez.

2. Mgławica NGC 7635

Zdjęcie pokazuje strumień gazu wyrzucanego w kosmos przez gwiazdę o masie… 45 Słońc!

3. Konstelacja Orła

Jedno z najsłynniejszych zdjęć Teleskopu Hubble’a. Pokazuje grupę stosunkowo młodych gwiazd, które wydzielają pył.

4. Galaktyka Wir


Niesamowite zdjęcie M51, inaczej zwaną Galaktyką Wir – wszyscy chyba widzimy, z jakiego powodu.

5. Galaktyka Sombrero

Ta spektakularna galaktyka rozciąga się na długość 50 tysięcy lat świetlnych i jest w odległości 28 milionów kilometrów od Ziemi.


6. Mgławica NGC6302

Ten motylkowy obiekt kosmiczny możemy dostrzec z naszego nieba – jego odległość to „zaledwie” 4 tysiące lat świetlnych od Ziemi. W jego centrum znajduje się gwiazda o temperaturze 250 stopni Celsjusza.