#Kosmos - Pierwsze kroki w astronomii, czyli kiedy, jak i gdzie najlepiej podziwiać niebo #3

Teleskop Hubble’a i Teleskop Webba niemalże „na tacy” podawały i podają nam wyniki swoich kosmicznych obserwacji. Jak ogromna jest jednak nasza satysfakcja, kiedy gołym okiem jesteśmy w stanie zbadać coś, o czym czytaliśmy tylko w książkach i co widzieliśmy na zdjęciach innych? Do tego potrzebne są jednak doskonałe warunki. W dzisiejszym artykule między innymi podpowiemy, kiedy najlepiej podziwiać niebo.


Najważniejszym warunkiem przed rozpoczęciem swojej pierwszej obserwacji jest dokładne wybranie obiektów, na które będziemy chcieli patrzeć. Kiedy już będziemy znali datę, kiedy wyjdziemy na zewnątrz, warto przejrzeć dostępne artykuły o tematyce astronomicznej, mapy, atlasy, a także aplikacje dostępne na komputery i telefony komórkowe. Jedną z nich jest między innymi Stellarium, która przy użyciu kamery pozwala nam zobaczyć, jaka gwiazda i planeta są danego dnia widoczne na niebie. To doskonałe wsparcie przy tego typu rodzajach spędzania czasu. Innym ważnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest sprzęt. W Internecie jest dostępnych mnóstwo poradników odnośnie wyboru dobrej lunety czy teleskopu. Czego możemy nie wiedzieć, a o czym trzeba pamiętać, jest wychłodzenie tego sprzętu. Nie powinniśmy zabierać się do obserwacji nieba tuż po wyjściu z domu, ponieważ różnica temperatury – szczególnie w miesiącach chłodniejszych – znacząco wpłynie na jakość obrazu. W porze letniej schłodzenie teleskopu trwa około 30 minut, a w porze jesiennej – godzinę.

Źródło: Stellarium

Najlepsze miejsca w Polsce do astronomicznych obserwacji

Polska nie jest może obfita w miejsca dogodne podziwianiu nocnego nieba. Nie mamy takich obszarów w każdym województwie, jednakże nie można powiedzieć, że nie mamy ich wcale. Muszą być one ciemne, a więc z dala od lamp i świateł miast. Kiedy już tam dotrzemy, nasze oczy muszą przyzwyczaić si