LEGO eko, eko LEGO

Plastik – nie bez powodu – nie ma ostatnio najlepszej prasy. Coraz więcej firm, dbając o planetę i wizerunek społecznie odpowiedzialnych, stara się ograniczyć jego zużycie. Ale jak to zrobić, gdy wszystkie twoje produkty, są z niego wykonane?

Już w roku 2018 koncern LEGO zapowiedział, że będzie dążył do tego, aby jak najwięcej elementów i klocków powstawało z materiałów biodegradowalnych. Na pierwszy rzut poszły elementy imitujące rośliny – liście, drzewa i krzaki, które powstają obecnie z plastiku roślinnego, bazującego na trzcinie cukrowej. Jest to pierwszy krok dużego planu, który ma sprawić, że do 2030 roku, firma ma się przestawić na materiały ekologiczne, m.in. polietylen. Dzięki temu, choć nowe klocki będą idealnie pasować do starych, będą też ekologiczne.

zdjęcie: LEGO Press

– W Grupie LEGO chcemy pozytywnie wpłynąć na otaczający nas świat, dlatego ciężko pracujemy nad stworzeniem świetnych produktów dla dzieci, wykorzystując do tego zrównoważone materiały mówi Tim Brooks, Vice President, Environmental Responsibility w Grupie LEGO.


LEGO już w 2015 roku zapowiedziało, że zainwestuje 1 miliard duńskich koron w poszukiwania nowych, ekologicznych materiałów do produkcji opakowań oraz samych klocków. Powstało wówczas „Centrum Zrównoważonych Materiałów LEGO”, w którym 100 pracowników dostało za zadanie opracowanie nowych technologii. Jørgen Vig Knudstorp, dyrektor generalny i prezes grupy LEGO, powiedział wówczas:

– Jest to ważny krok w drodze do osiągnięcia celów, jakie postawiliśmy sobie na rok 2030, a które dotyczą zrównoważonych materiałów. To kolejne z naszych, ekologicznych działań: podjęliśmy już m.in. prace nad zmniejszeniem naszego śladu węglowego i wprowadz