top of page

Mikołajki w Polsce i na świecie

Mimo że zima jest mroźną porą roku, a na dworze szybko robi się ciemno, ma ona swój niepowtarzalny urok i klimat. To czas, kiedy można ulepić bałwana, urządzać bitwy na śnieżki, jeździć na sankach, łyżwach oraz nartach. Kto z nas tego nie lubi? A który z zimowych sportów jest Waszym ulubionym?


Ponadto grudzień to też pora świąt, prezentów i Mikołajek, na które wszystkie dzieci czekają cały rok. W Polsce obchodzone są już od ponad 300 lat! Jednak kiedyś prezenty różniły się od tych, które dostajemy współcześnie. W XVIII wieku Święty Mikołaj przynosił dzieciom pierniki, jabłka oraz złocone orzechy. Zaglądał przez okno, sprawdzając, czy dzieci mają czyste buty. Jeśli były brudne, w miejscu świątecznego podarunku, można było znaleźć rózgę lub zgniłego ziemniaka. Na pewno domyślacie się, że każdy pilnował, aby jego obuwie było naprawdę czyste. Nikt nie chciał znaleźć niemiłej niespodzianki!

Święty Mikołaj nie zawsze też wyglądał jak obecnie. Jego aktualny wygląd rozpowszechniła kampania znanej marki Coca- Cola. Dzięki niej od lat 30. ubiegłego wieku Święty Mikołaj zamiast stroju biskupa nosi czerwony strój i czapkę z pomponem.A jak Mikołajki wyglądają dzisiaj? W obecnych czasach dzieci na początku grudnia wysyłają listy do Świętego Mikołaja, w których piszą, co chciałyby dostać. W nocy z 5 na 6 grudnia, kiedy najmłodsi słodko śpią, prezenty w magiczny sposób znajdują się na poduszkach, w butach lub w dużej skarpecie. Jednak nie wszyscy zobaczą tam to, co sobie wymarzyli. Jeśli byli niegrzeczni, mogą znaleźć tam rózgę.

Nie tylko w naszym kraju obchodzi się Mikołajki. Święty Mikołaj (lub jego zastępca) odwiedza grzeczne dzieci we wszystkich krajach! Wiecie, jak wyglądają Mikołajki na świecie?

W Niemczech święty Mikołaj podróżuje na ośle lub saniach zaprzęgniętych w renifery. Ma przy sobie grubą księgę, w której zapisane są wszystkie uczynki dzieci- te dobre i te złe. Dzień przed jego przybyciem dzieci piszą listę wymarzonych prezentów. Po obudzeniu mogą znaleźć tam to, czego sobie życzyli, a urwisy- rózgę, węgiel lub ziemniaki.

W Hiszpanii, podobnie jak w Polsce, najmłodsi piszą do Mikołaja listy z wymarzonymi prezentami. Przy kominku wieszają duże skarpety, w których później znajdą pozostawione podarki.

W Belgii dzieci dbają nie tylko o brzuch Świętego Mikołaja, ale i jego reniferów, dlatego też wokół domu zostawiają dla nich marchewki i siano. Na prezenty przygotowują kosze lub buty.

U naszych południowych sąsiadów Mikulas rozdaje prezenty w towarzystwie anioła i czarta. Mowa o Słowacji i Czechach. Nie podróżują oni na saniach, a zsuwają się z nieba po złotej nici.

W Holandii Święty Mikołaj nie jest ubrany na czerwono. Jego strój jest cały czarny- brudny od sadzy w kominie. Przypływa on na statku z Hiszpanii już 5 grudnia.

Dzieci w Rosji muszą czekać na podarki aż do Nowego Roku. Wtedy to z workiem prezentów odwiedza ich Dziadek Mróz.

We Włoszech w ogóle nie ma świętego Mikołaja! W doręczaniu prezentów dzieciom zastępuje go wiedźma Befana. Zamiast sani- lata na miotle i wrzuca dzieciom prezenty przez komin, a jeśli są niegrzeczne- czosnek lub węgiel.

Zwyczaje na całym świecie różnią się od siebie, ale mają jedną wspólną cechę- prezenty! Kto z nas nie lubi ich dostawać? A może wolicie obdarowywać swoich bliskich? Zwyczajów jest tak dużo, jak dużo jest krajów. Ważne jest, żeby je pielęgnować, dlatego my też co roku pamiętamy, aby wyjątkowo spędzić ten dzień.

W szkołach regularnie organizowane są zabawy mikołajkowe lub losuje się osobę, której następnie wręczymy prezent. To wspaniałe zwyczaje, które wprawią w niezwykłe samopoczucie dużych i małych. Wybieranie prezentu, pakowanie w kolorowy papier i niecierpliwe czekanie na wyjątkowy dzień 6 grudnia, kiedy będzie można wręczyć, ale i także rozpakować paczkę. Już czuć zapach mandarynek i pierników, a na ścianach wiszą ozdoby w kształcie płatków śniegu oraz papierowe łańcuchy. Wszyscy czekają na pierwszy śnieg! Coraz częściej w ramach świątecznego dnia cała klasa wybiera się do kina, na kręgielnię lub do parku zabaw. Możliwości są nieograniczone. A jak w Waszych szkołach obchodzi się Mikołajki? Losujecie swojego Mikołajka/ Mikołajkę czy wspólnie wybieracie się do ciekawego miejsca? A może organizujecie zbiórkę na szczytny cel? W całym mikołajkowym szaleństwie warto pamiętać, że to nie prezenty są najważniejsze. Warto uczcić ten dzień w sposób, który przyniesie radość Wam, Waszym bliskim czy osobom potrzebującym. Taki dzień zdarza się raz do roku!

Cały zespół Planety Robotów życzy Wam wspaniałych Mikołajek!371 wyświetleń
bottom of page