Mikołajki w Polsce i na świecie

Mimo że zima jest mroźną porą roku, a na dworze szybko robi się ciemno, ma ona swój niepowtarzalny urok i klimat. To czas, kiedy można ulepić bałwana, urządzać bitwy na śnieżki, jeździć na sankach, łyżwach oraz nartach. Kto z nas tego nie lubi? A który z zimowych sportów jest Waszym ulubionym?


Ponadto grudzień to też pora świąt, prezentów i Mikołajek, na które wszystkie dzieci czekają cały rok. W Polsce obchodzone są już od ponad 300 lat! Jednak kiedyś prezenty różniły się od tych, które dostajemy współcześnie. W XVIII wieku Święty Mikołaj przynosił dzieciom pierniki, jabłka oraz złocone orzechy. Zaglądał przez okno, sprawdzając, czy dzieci mają czyste buty. Jeśli były brudne, w miejscu świątecznego podarunku, można było znaleźć rózgę lub zgniłego ziemniaka. Na pewno domyślacie się, że każdy pilnował, aby jego obuwie było naprawdę czyste. Nikt nie chciał znaleźć niemiłej niespodzianki!

Święty Mikołaj nie zawsze też wyglądał jak obecnie. Jego aktualny wygląd rozpowszechniła kampania znanej marki Coca- Cola. Dzięki niej od lat 30. ubiegłego wieku Święty Mikołaj zamiast stroju biskupa nosi czerwony strój i czapkę z pomponem.