×

Odyseja Robotyczna

Odyseja Robotyczna

n

n

Odyseja Robotyczna jest już wspomnieniem. 16 czerwca 2018 zapisze się w kalendarzu Planety Robotów i wszystkich przybyłych pasjonatów jako święto robotyki, zabawy i nauki. Blisko tysiąc osób odwiedziło PinUp Studio, aby przetestować technologiczne nowinki, zmierzyć się w lego sumo, a przede wszystkim spędzić wspaniały czas, mogąc poczuć się jak bohater Odysei Kosmicznej Stanleya Kubricka.

n

n

Wydarzenie zorganizowane przez nasz zespół było całkowicie darmowe, aby każdy fan robotyki mógł poznać ją bezpośrednio. Chcieliśmy, aby Odyseja Robotyczna nie dostarczała jedynie zabawy, ale zadbaliśmy o jej edukacyjny aspekt. Obecność kół naukowych dopełniła tej misji. Jesteśmy świadomi, że efektywna nauka zaczyna się wraz z fascynacją i chęcią poznania danego tematu, nie- obowiązkiem zapamiętania reguł i teorii. Doświadczeni instruktorzy, którzy jednocześnie byli autorami większości projektów starali odpowiedzieć na każde, nawet najbardziej zawiłe pytania.

n

n

Mimo że wydarzenie dedykowane było dla najmłodszych, fascynujący świat nauki przyciągał osoby w każdym wieku. Dzieci wraz z opiekunami budowali w kreatywnej strefie LEGO, starsi uczestnicy programowali własne roboty, które potem zmagały się w turnieju. My ze swojej strony dołożyliśmy wszelkich starań, aby całe rodziny wspominały Odyseję Robotyczną po dziś dzień. Programowanie robotów w gorące, czerwcowe popołudnie stało się familijną rozrywką.

n

n

Każdy z projektów dopracowany był w najdrobniejszym szczególe. Imponujące konstrukcje lego wymagały wielu godzin spędzonych na ich tworzeniu, programowaniu, wprawienia ich w ruch i pracy nad ich wytrzymałością. Stworzyliśmy m. in. terminal przeładunkowy (Krzysztof i Mieszko), gra sterowana owocami (Jacek), Porsche (Bartosz, Daniel, Kamil), Pac- Man (Jakub) oraz wyścigi samochodów napędzanych rowerami.

n

Projekty imponowały nie tylko swoją innowacyjnością, ale tym, że w całości zbudowane były z klocków LEGO.

n

Jednym z naszych gości był Konrad Zieliński, który opowiedział o projekcie UHURA stworzonym w celu pomocy Pacjentom, którzy stracili głos. „UHURA narodziła się w zasadzie z konieczności – sam zachorowałem na raka krtani i w ciągu dwóch tygodni musiałem podjąć decyzję: zachować głos, czy wygrać walkę z chorobą. Zdecydowałem się, jak widać, na tę drugą opcję, jednak był to dopiero początek. Celem Projektu UHURA jest stworzenie rozwiązania, które dla osób pozbawionych głosu byłoby tym samym, co okulary dla niedowidzących. Prosta jak okulary Lennona, potężna jak gogle Geordiego to hasło przyświecające twórcom, a prywatnie – fanom serialu Star Trek. W efekcie UHURA stworzy od podstaw zawód przyszłości, tzw. optyka głosu, który w sposób równie prosty i zindywidualizowany, będzie przywracał Pacjentom głosy tak, jak dziś się to robi w przypadku jakości widzenia.”

n

n

Najbardziej wyczekiwanym momentem Odysei Robotycznej był finał turnieju LEGO sumo. Młodzi uczestnicy budowali roboty z serii LEGO Mindstorms, które później zmierzyć się w konkursie. Instruktorzy Planety Robotów czuwali nad bezpiecznym przebiegiem przygotowań, ale najważniejsza była dziecięca kreatywność. Turniej przyniósł ogrom emocji, ale nie ma się czemu dziwić- duża konkurencja oraz atrakcyjne nagrody były tego warte. Na zdobywcę pierwszego miejsca czekała drukarka 3D ufundowana przez firmę AEMCa, drugie i trzecie miejsce to mini dron z firmy NOB Can Fly. Pod sceną dzieciom kibicowali dumni rodzice.

n

n

Powód, dla którego 16 czerwca zaprosiliśmy Was na Odyseję Robotyczną jest prosty.

n

Pasja.

n

Nasz zespół to pasjonaci LEGO, robotyki oraz nowych technologii. Chcemy dzielić naszą fascynację z innymi. Dostrzegamy zainteresowanie, a przede wszystkim potencjał w młodych ludziach, którzy dzięki nam mają szansę rozwinąć się w dziedzinie robotyki. Propagujemy naukę poprzez zabawę, ponieważ wiemy, że kreatywność i chęć poznania wśród dzieci można łatwo zniszczyć nadmiarem teorii. To właśnie to, czego chcielibyśmy uniknąć. Nasze doświadczenie pokazuje, że jest to droga do sukcesu. Odyseja Robotyczna pretenduje do stania się cyklicznym, corocznym wydarzeniem dla fanów nowych technologii, ale i słynnych klocków LEGO. W tym roku gościliśmy blisko tysiąc osób. Chcemy, aby rokrocznie było tych osób coraz więcej. Uśmiechnięte dziecięce twarze są dla nas motywacją do działania. A podczas Odysei Robotycznej mogliśmy dostrzec ich bardzo dużo.

nn

Dziękujemy

nn

Zespół Planety Robotów

n

nnn

Partnerzy oraz wystawcy Odysei Robotycznej:

n

n

n

n

n

n

n

n

n

n