Piknik Naukowy "My i Maszyny"

11 maja 2019 r. odbyła się 23. edycja Pikniku Naukowego - Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tematem przewodnim wydarzenia było „My i Maszyny”. Planeta Robotów już po raz 6 znalazła się w gronie wystawców atrakcji.


Historia Pikniku Naukowego sięga 1997 r. Wtedy odbyła się pierwsza edycja projektu organizowana przez pomysłodawcę prof. Łukasz Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz pracowników Polskiego Radia. Wzięło w niej udział 17 warszawskich instytucji. Każdego roku przybywało coraz więcej wystawców, a w tym roku było ich ponad 200.


Piknik Naukowy to obecnie największa w Europie impreza plenerowa o tematyce naukowej. Event ma na celu prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń oraz popularyzowanie wiedzy z różnych dyscyplin nauki. Pojawiły się atrakcje pogłębiające zarówno zakres nauk humanistycznych, jak również ścisłych i przyrodniczych.Planeta Robotów po raz 6 miała przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu. W tym roku poprowadziliśmy warsztaty „Archeolodzy i Zgraja Robotów”.  Dzieci, podzielone na dwuosobowe zespoły, zmagały się z wydobywaniem starożytnych części LEGO, dzięki którym mogły zbudować antyczne klucze. Wszystko to przy pomocy robotów Mindstorms EV3 oraz klocków.


Zwiedzający konstruowali i programowali własne maszyny. Była to świetna okazja do sprawdzenia swoich możliwości oraz zobaczenia, czy jesteśmy zainteresowani przygodą z robotyką. Nad uczestnikami podczas warsztatów czuwali nasi doświadczeni instruktorzy, którzy chętnie pomagali i odpowiadali na wszystkie pytania.