top of page

Planeta Robotów na FIRST LEGO League

15 grudnia grupa uczniów Planety Robotów zdobyła podium w dwóch kategoriach konkursu First LEGO League w Zamościu.


Czym jest First LEGO League?

Organizator pisze o projekcie: "FIRST LEGO League został stworzony w ramach partnerstwa między FIRST i  LEGO Group. Podstawą programu FLL jest konkurs robotyki prowadzony w radosnej naukowej atmosferze.  Jest to program przeznaczony dla dzieci, w wieku od 9 do 16 roku życia, stworzony by zaangażować i zafascynować dzieci nauką i nową technologią oraz wyposażyć je w cenne umiejętności przydatne w pracy i życiu. FLL jest małym mikrokosmosem realnego biznesu ze wszystkimi jego aspektami.

Zadaniem drużyn jest zaprojektowanie, zbudowanie i zaprogramowanie autonomicznego robota, który musi wykonać określone zadania konkursowe, zgodne z tematem przewodnim. Uczestnicy szukają odpowiedzi na aktualne problemy naukowe, proponują innowacyjne rozwiązania oraz dzielą się nimi z lokalną społecznością. Temat wyzwania zmienia się co roku, lecz zawsze odnosi się do bieżącego kierunku rozwoju technologii oraz biegu wydarzeń na świecie. W okresie przygotowań drużyny konstruują, programują i uczą się efektywnych sposobów poszukiwania oraz analizowania informacji w celu przygotowania prezentacji wyników swoich badań, które zaprezentują przed komisją sędziowską w dzień turnieju.”


Przygotowania Planety Robotów do FLL

Piątka naszych najbardziej doświadczonych uczniów- Antoni Jarząbek, Antoni Jachniewicz, Maksymilian Chudzik, Stanisław Kycia oraz Tadeusz Bagiński, pod opieką instruktorów Macieja Mikołajczyka i Dmytra Pochapskyego zaczęli przygotowania do zawodów już pod koniec października. Pierwszym etapem była burza mózgów, podczas której chłopaki zastanawiali się, w jaki sposób zbudować robota, który spełni najwięcej wymagań konkursowych i tym samym zbierze możliwie największą liczbę punktów. Po przeanalizowaniu wszystkich opcji, drużyna sporządziła plan działania i zabrała się do pracy. Na pierwszy ogień poszło konstruowanie maszyny. Następnie trzeba było napisać do niej odpowiedni program. Były to wymagające zajęcia, ale nasi uczniowie, po wielu godzinach warsztatów nie mieli z nimi większego problemu. 


Kolejnym etapem było opracowanie projektu badawczego i przygotowanie prezentacji. Nasz zespół wybrał temat „Elektryfikacja i automatyzacja komunikacji miejskiej”. Chłopaki opowiadali o usprawnianiu systemu komunikacji miejskiej w Warszawie. Ich pomysł był nakierowany na jak największe ograniczanie spalin emitowanych przez autobusy i tramwaje oraz usprawnienie ruchu drogowego. Drużyna doszła do wniosku, że jeżeli uda się zautomatyzować, a co za tym idzie usprawnić komunikację miejską, większa ilość ludzi będzie się nią poruszać i dzięki temu mniej osób będzie na co dzień korzystać z samochodów osobowych. Podczas konkursu jako jedyni przedstawialiśmy projekt przeznaczony usprawnieniom w stolicy. 

Całe zawody były podzielone na kilka części, każda z nich była niezależnie oceniana. Na samym końcu punkty z wszystkich etapów były sumowane i w ten sposób były ustalane miejsca w rankingu ogólnym. Drużyna Planety Robotów zdobyła pierwsze miejsce w przedstawieniu konstrukcji i programu robota oraz trzecie miejsce w prezentacji drużyny! W klasyfikacji ogólnej zajęliśmy 5 miejsce. To niesamowity sukces, szczególnie zwarzywszy na to, że nasza drużyna była najmłodszą ze wszystkich a zawody FLL były ich pierwszym robotycznym konkursem zespołowym.


Jesteśmy niesamowicie dumni zarówno z naszych uczniów, jak również opiekunów grupy – Maćka oraz Dimy. Bardzo dziękujemy wszystkim za tak ogromne zaangażowanie i energię, którą wkładali na etapie przygotowań i podczas samego konkursie. Czekamy na dalsze sukcesy drużyny!

249 wyświetleń
bottom of page