Robot, który rośnie

Na początku listopada podczas IEEE (Międzynarodowej Konferencji na Temat Inteligentnych Robotów i Systemów w Makau) naukowcy z MIT (Massachusetts Institute of Technology) zaprezentowali „Rosnącego robota”.

Maszyna jest zaprojektowana tak, aby mogła „rosnąć” czyli powiększać swoją długość za pomocą łańcuchowego mechanizmu. Mechanizm jest wystarczająco elastyczny, aby skręcać i obracać się w dowolnej konfiguracji, ale wystarczająco sztywny, aby wytrzymać duże obciążenia lub przykładać moment obrotowy do montażu części w ciasnych przestrzeniach. Po zakończeniu zadania robot może wycofać wypust i rozciągnąć go ponownie, na inną długość i kształt, aby dopasować do następnego zadania.

W robocie znajduje się mechanizm (nazwany przez twórców "punktem wzrostu"), który ciągnie luźny łańcuch blokujących się elementów do pudełka. Koła zębate w pudełku następnie blokują jednostki łańcucha razem i wysuwają go, jednostka po jednostce, jako sztywny dodatek.

„Punkt wzrostu” która znajduje się w maszynie, ma przedstawiać „rosnącą końcówkę” robota, podobną do pąka rośliny, gdzie gdy więcej składników odżywczych przepływa do danego miejsca, łodyga staje się sztywniejsza. Badacze mogą zaprogramować robota, aby blokował niektóre jednostki razem, pozostawiając inne otwarte, tworząc określone kształty lub „rosnąc” w określonych kierunkach.