top of page

Robot - pomocnik dla starszych osób

Naukowcy z całego świata pracują od lat nad robotami, które miałyby pomagać ludziom w wykonywaniu różnych czynności manualnych, takich jak gotowanie czy przenoszenie różnych obiektów. Wiele z maszyn osiągnęło dobre wyniki, jednak większość z nich nadal nie była w stanie wykonać poszczególnych zadań szybciej, niż zrobiłby to człowiek.


Inżynierowie tłumaczą, że taki stan rzeczy wynika głównie z tego, że szkolenie robotów w zakresie poszczególnych zadań obejmuje nie tylko nauczenie ich wykonywania poszczególnych czynności, ale również percepcję i planowanie, dzięki którym maszyny unikają kolizji z otoczeniem.


Naukowcy z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) niedawno stworzyli M-Hubo, humanoidalnego robota na kołach, który wykonuje proste codzienne zadania szybciej niż inne wcześniej opracowane roboty. Nowy robot przedstawiony w artykule opublikowanym na arXiv może okazać się szczególnie przydatny w pomaganiu osobom starszym i osobom, którym trudno jest samodzielnie chodzić po domu lub wykonywać podstawowe prace domowe.

„Opracowaliśmy nowy, w pełni autonomiczny robotyczny system kamerdynera dla kołowego humanoida” - napisali naukowcy w swoim artykule. „W tej pracy skupiamy się na jednej konkretnej aplikacji dla robota serwisowego: pobieraniu i podawaniu napojów o porównywalnej prędkości ludzkiej w statycznym środowisku wewnętrznym”.


Aby pomyślnie pobrać dany obiekt i przekazać go człowiekowi, roboty usługowe muszą najpierw móc w czasie rzeczywistym wyczuwać, co dzieje się w ich otoczeniu, generując trajektorie ruchu, które zapobiegają kolizjom z pobliskimi obiektami. Może to być bardzo trudne do osiągnięcia, szczególnie w sytuacjach, w których środowisko jest dynamiczne (tj. Ciągle się zmienia) lub gdy jego struktura jest nieznana robotowi.


Aby sprostać temu wyzwaniu, grupa badawcza z KAIST opracowała nową strategię projektowania, która skraca czas potrzebny robotowi M-Hubo na pobranie napoju dla ludzkiego użytkownika, zwiększając szybkość przetwarzania informacji o otoczeniu i planowanych trajektoriach.


Naukowcy z KAIST niedawno ocenili i zaprezentowali swój system kamerdynerów na publicznej wystawie. W przyszłości strategia projektowania stanowiąca rdzeń M-Hubo może pomóc w opracowaniu nowych robotów usługowych, które mogą szybciej i wydajniej wykonywać proste zadania. Ponadto po udoskonaleniu M-Hubo może okazać się szczególnie przydatnym narzędziem zapewniającym podstawową pomoc osobom starszym, a także innym osobom o ograniczonej sprawności ruchowej.


W swoich następnych badaniach naukowcy chcieliby dodać do robota komponent lokalizacji, ponieważ umożliwiłby on szybkie pobieranie obiektów zarówno w środowisku statycznym, jak i dynamicznym. 


źródło:

https://techxplore.com/news/2020-01-m-hubo-wheeled-humanoid-robot-humans.html

https://themediahq.com/


108 wyświetleń
bottom of page