×

Roboty będą odczuwały ból

Roboty będą odczuwały ból

Naukowcy opracowali technologię elektronicznej skóry dla robotów, która sprawi, że będą one odczuwały ból za pomocą zmysłu dotyku.

Czy może raczej – skóra jest opracowywana nie tylko z myślą o robotach; docelowo ma mieć też zastosowanie u pacjentów używających sztucznych kończyn. Ale faktycznie to humanoidy, aby stać się bardziej ludzkimi, potrzebują odbierania świata za pomocą wszystkich 5, znanych nam zmysłów.

nn

Nad projektem pracuje DGIST (Daegu Gyeongbuk Institute of Science and Technology), który ogłosił, że zespół profesora Jae Eun Janga już opracował elektroniczną skórą, potrafiącą wykrywać ukłucia i wysoką temperaturę. Pisząc dokładniej: zespół opracował czujnik dotykowy, który ból i temperaturę może odczuwać podobnie, jak człowiek. Technologicznie, czujnik jest wykonany w formie nanodrutu ZnO, który nie potrzebuje baterii dzięki zjawisku piezoelektrycznemu, polegającemu na pojawianiu się na powierzchni materiału ładunków elektrycznych pod wpływem naprężeń mechanicznych. Dzięki efektowi Seebecka, ten sam czujnik wykonuje dwa zadania, odnotowując równocześnie różnice temperatury i ciśnienia.

n

Zespół opracował również technikę przetwarzania sygnału, która potrafi analizować przesłane impulsy i oceniać, które z nich powinny być sygnałami analogicznymi do ostrzeżeń wysyłanych nam przez receptory bólu – zarówno pod kątem nacisku, jak i temperatury oddziałującej na dany obszar skóry. Profesor Jang prace zespołu podsumował w następujący sposób:

n

Opracowaliśmy podstawową technologię, która może skutecznie wykrywać ból, a która w przyszłości będzie szeroko stosowana w skórze elektronicznej, odczuwającej nie tylko bodźce, ale także interakcje dotykowe człowiek-maszyna. Gdy roboty będą mogły odczuwać ból, nasze badania zostaną rozszerzone na technologię kontrolowania ich agresywności, która jest jednym z czynników ryzyka rozwoju Sztucznej Inteligencji.

nn

Źródła:nhttps://www.technologynetworks.com/tn/news/electronic-skin-could-bring-pain-to-prosthetics-323454nhttps://www.sciencedaily.com/releases/2019/08/190830092113.htm

n