top of page

Tor napędzany rowerkami

Koło Projektowe Planety Robotów powstało z myślą o nieustannym rozwoju naszych instruktorów. Możemy tu zrealizować niemal każdy pomysł związany z robotyką i programowaniem. Naszym ostatnim osiągnięciem jest „Tor napędzany rowerkami”.Cała zabawa polega na ściganiu się elektrycznymi samochodzikami po torze. Prędkość pojazdów jest uzależniona od tego, ile siły w nogach mają uczestnicy. Całość projektu składa się z centralnego sterownika, bramki wykrywającej przekroczenie linii mety oraz dwóch czujników umieszczonych na trenarzach z rowerami.Czujniki zliczają ilość obrotów tylnego koła jednośladowca, sterownik na podstawie obrotów podaje odpowiedni sygnał dla silniczków w samochodach. Układ odbiera sygnały z fotokomórki umieszczonej na linii mety. Sam sterownik można połączyć kablem lub za pomocą Bluetooth z komputerem, w celu wyświetlania wyników na ekranie. Dla tych, którym za mało, można zdefiniować swój własny poziom trudności.Mateusz, który był odpowiedzialny za wykonanie projektu, dzieli się swoimi wrażeniami:


Projekt rowerków był jednym z ciekawszych przedsięwzięć, jakie wykonywałem. Konstrukcja samego urządzenia z góry wydawała się banalna, jednak gdy przychodzi na myśl, że z tego będą korzystać inni ludzie, pojawia się wielka odpowiedzialność za działanie elektroniki jak i oprogramowania, więc wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Podczas planowania całej konstrukcji zadbałem o prostotę w użytkowaniu i uniwersalność, aby każdy mógł się dobrze bawić.

Pierwszy raz mogłem zastosować moje autorskie rozwiązania poza środowiskiem akademickim. Sam projekt postawił przede mną wiele wyzwań ze strony sprzętu i oprogramowania, które również pełni bardzo ważną rolę. Momentami mogłem się poczuć jak producent, gdzie wszyscy czekają na to czym znów zaskoczy.

83 wyświetlenia
bottom of page