Zarządzanie zespołem w Planecie Robotów

Łukasz Mirkowski – menedżer do spraw operacyjnych w Planecie Robotów. W poniższym artykule dzieli się radami dotyczącymi efektywnego zarządzania zespołem.

W Planecie Robotów pracuję od trzech lat. Swoja karierę w firmie zaczynałem na stanowisku asystenta biurowego. Po 9-ciu miesiącach zostałem przydzielony do zarządzania kadrą instruktorów, a rok później objąłem stanowisko, na którym jestem do teraz.

Nie wyobrażam sobie pracować w miejscu, które nie wymaga ode mnie kontaktu z ludźmi. Zarządzanie zespołem jest wymagające, ale również bardzo satysfakcjonujące. Trzeba umieć połączyć ze sobą wszystkie gałęzie firmy oraz przede wszystkim odmienne charaktery pracowników w jedną całość. W Planecie Robotów mamy cały przekrój osobowości. Zuzanna – specjalistka ds. Marketingu i PR jest wulkanem kreatywności i energii, ma mnóstwo pomysłów, ale trudno nadążyć za jej tokiem myślenia; Karolina – specjalistka ds. administracji, jest raczej spokojna, dokładna i konkretna, wszystkie zadania ma rozpisane w notesie i skrupulatnie się ich trzyma; Michał – specjalista ds. zarządzania zespołem jest ekstrawertyczny, ale cechuje go również duży spokój, opanowanie i empatia. Pracowanie z tak różnymi osobowościami jest bardzo ciekawym doświadczenie. Staram się stworzyć w biurze warunki, które pozwalałby każdemu na rozwój swoich umiejętności. Nie chce nikogo ograniczać.

Nasz system pracy opiera się na regularnych zebraniach zespołu, na których podsumowujemy zakończone działania, dzielimy się refleksjami, zastanawiamy się, co poszło nam dobrze, a które rzeczy moglibyśmy zrobić lepiej. Następnie omawiamy przyszłe zadania. Takie spotkania są bardzo istotne, bo dają pracownikom dobry wgląd w to, co się akt